Które błędy początkującego fotografa popełniasz?

błędy początkującego fotografa

Czy dotyczą również Ciebie? Błędy zdarzają się każdemu, również mnie. Eliminowanie ich wcale nie jest takie trudne. Czasem wystarczy jedno dodatkowe kliknięcie lub przesunięcie kadru. Nie taki diabeł straszny! Sprawdź sama.

1.Krzywy horyzont

Przeglądając zdjęcia bardzo rzuca się w oczy niedbałość o ten szczegół. Można to zauważyć  nie tylko na zdjęciach krajobrazowych ale na portretowych, zdjęciach dzieci, rodziny czy nawet selfie. Warto zwrócić uwagę na horyzont a także ściany, powinny stać pionowo, budynki, drzewa też. Czasem robiąc zdjęcie nie uchwycimy odpowiedniego kąta. Można to jednak szybko poprawić w prawie każdym graficznym programie. 
Zobacz, że niektóre błędy początkującego fotografa z tej listy są tak proste, a jednak je popełniamy. 

2. Tło ma znaczenie

I nie mówię tu o sesji studyjnej. Robiąc zdjęcia zadbaj o to aby tło nie odwracało uwagi od fotografowanej osoby lub fotografowanego przedmiotu. Kosza na śmieci w tle zdjęcia w parku, naprawdę da się uniknąć. Selfie w lustrze a na kanapie sterta ubrań, naprawdę? Warto zwrócić uwagę także na różne przedmioty, które po zrobieniu zdjęcia “wychodzą” z za głowy osoby fotografowanej. (Gałęzie, kawałek budynku). 

3. Ostrość 

Obecnie i w telefonach i w aparatach jest możliwość wskazać co chcemy aby było ostre. Warto korzystać z tej opcji.  Dodatkowo warto zwolnić . Zanim zdjęcie się zrobi, odczekaj moment. Robiąc zdjęcie też postaraj się zatrzymać, nie strzelać będąc w ruchu. Ostrość wtedy będzie o wiele lepsza niż przy zdjęciu w biegu i gdy pozwolimy aby to sprzęt wybrał na czym złapie ostrość.

4. Odpowiednia perspektywa

To bardzo ważne zwłaszcza przy fotografowaniu ludzi. Dobierając nieodpowiedni kąt fotografowania możemy przerysować postać. Zniekształcić twarz i ciało. Często zauważam ten błąd przy fotografowaniu dzieci z wysokości dorosłego. Zrób zdjęcie z wysokości klatki  piersiowej dziecka i oceń różnice. Nie jest to błąd gdy robimy to celowo, gdy taki był nasz zamiar. (zależy od zaplanowanego kadru). 

5. Prześwietlone i niedoświetlone zdjęcia – (zwróć uwagę na najjaśniejsze i najciemniejsze części zdjęcia )

Co to znaczy prześwietlone fragmenty zdjęcia – to najjaśniejsze wręcz białe fragmenty w których nie widać żadnych szczegółów.  Niedoświetlone znów to najciemniejsze wręcz  czarne fragmenty i także nie ma w nich szczegółów. Warto już na etapie fotografowania zadbać o odpowiednie warunki oświetlenia i ustawienie aparatu . Można to czasem poprawić w obróbce jednak naszym celem jest robić jak najlepsze zdjęcia w momencie kliknięcia.  Aby postprodukcja tylko je dopieściła. 

6. Nadmiar obróbki 

Poprawiasz zdjęcie, podciągasz suwaki, cały czas masz wrażenie, że zdjęcie nie jest wystarczająco dobre. Patrzysz na nie dłuższy  czas przez co nie widzisz aż takiej różnicy. Obróbka jest dobra ale z umiarem.  Warto podczas obróbki zerknąć podgląd przed i po jeśli mamy taką możliwość. Robić przerwy. Możemy też zapytać kogoś obok obok o zdanie czy nie jest przesadnie obrobione. Jest jeszcze jedne sposób, który czasem praktykuje. Zostawiam to zdjęcie na parę godzin lub wracam do niego kolejnego dnia. 

7 Robię zdjęcia – jestem fotografem. (Lenistwo)

Czy warto stanąć w miejscu? Nie lepiej uczyć  się, wdrążać nowe rozwiązania, próbować nowego, inspirować się i rozwijać cały czas? Gdy działamy i próbujemy nowych sposobów, innego światła –   rozwijamy się i zdjęcia są coraz lepsze. Gdy nie robimy nic aby się rozwijać nasze zdjęcia są na tym samym poziomie. I tu ktoś może powiedzieć, że praktyka to też nauka. Jasne, ale nic nas nie pcha do przodu tak jak nowe! Nowe miejsce sesji, nowy rodzaj zdjęć, inne kadry, inna obróbka niż zawsze. Warto próbować. 

Które błędy początkującego fotografa dotyczą Ciebie?  Na ile masz determinacji aby popracować nad ich eliminacją? Do dzieła!  Po jeszcze lepsze zdjęcia! 

Jeśli jeszcze nie fotografujesz, a chcesz zacząć. Zapraszam Cie na post  Jak zacząć fotografować? 

2 myśli na “Które błędy początkującego fotografa popełniasz?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *