Kolory w fotografii – jak o nie zadbać?

okładka wpisu

Kolory w fotografii – jak o nie zadbać?

W dzisiejszym świecie pełnym pięknych, klimatycznych zdjęć w social mediach, same chciałybyśmy robić takie cuda. Jednak zrażamy się tym, że zdjęcie po kliknięciu migawką, nie jest tak piękne, nie ma tego uroku, jak te obserwowane w internecie i często wiele osób na tym etapie po prostu rezygnuje. A jednak to właśnie późniejsza obróbka wpływa na to, że zachwycamy się tymi zdjęciami tak bardzo. Taki wpływ mają kolory w fotografii. I właśnie o tej obróbce dziś trochę opowiem.

Dlaczego moje zdjęcia nie są wyjątkowe?

Zapewne zwróciłaś uwagę, że robiąc zdjęcia, one od razu nie oddają tego, co widzimy okiem. Często kolory i kontrasty są dalekie od tego, co chcielibyśmy pokazać światu. Dlaczego tak się dzieje? Są dwie opcje:

  • jeśli robisz zdjęcia na automacie, ten tryb uśrednia wszystkie dane. Światła doprowadza do takiego momentu, aby najjaśniejsze miejsca nie były przepalone, a te najciemniejsze, aby były chociaż trochę doświetlone. To samo z kolorami i chociaż zapisując zdjęcia w jpg, aparat podkręca trochę podstawowe parametry, to nadal to odwzorowanie nie jest takie, jakie byśmy chcieli.
  • inaczej jest fotografując trybem manualnym i zapisując zdjęcie w plikach RAW. Są to surowe pliki i nie zdziw się jeśli będą wydawały Ci się blade. RAW daje nam większe możliwości, jednak o tyle o ile jpg możemy od razu umieścić np. w internecie o tyle RAW musi zostać otwarty w odpowiednim programie (tak zwane wywołanie RAW), np PS lub LR. A także obrobiony. Ponieważ surowy plik jest pozbawiony kontrastu i saturacji.

I tutaj wchodzi królowa na scenę o imieniu „obróbka”.

To właśnie w tym miejscu możesz podjąć decyzję, jak chcesz przedstawić to zdjęcie. Czy dosłownie w takich barwach jak je widziałaś, czy może dopracować kolory w swojej fotografii tak, aby odbiorca czuł to, co Ty czułaś w momencie, gdy widziałaś dane miejsce / zdarzenie.

I w tym momencie masz pełne pole do popisu, ponieważ programy do obróbki zdjęć dają już tak duże możliwości, potrzebna jest tylko znajomość narzędzi i zrozumienie ich zastosowania. Tego nie będę omawiać szczegółowo, ponieważ szeroko omówiłam to w moim e–booku „Kolory”, który napisałam na podstawie narzędzi dostępnych w bezpłatnej aplikacji Adobe Lightroom.

Znajdziesz w nim 5 narzędzi, które umożliwiają zmiany kolorystyczne na zdjęciach. Przeprowadzę Cię w nim przez proces, który pozwoli tworzyć rozmaite efekty na Twoich fotografiach.

Tutaj, natomiastmama z córką chciałabym skupić się na tym jak zadbać o te kolory. Bo nie chodzi tylko o to, by podkręcić saturację, aby kolory były żywsze. A o to, żeby oddać nasze uczucia i emocje towarzyszące nam, kiedy tworzymy dane zdjęcie, warto zagłębić się w tym bardziej. Przede wszystkim warto zastanowić się co chcielibyśmy, aby nasz odbiorca czuł, gdy będzie widział nasze zdjęcie? I jakimi kolorami możemy to osiągnąć.

 

 

Możemy to zrobić na różne sposoby np:

  • dodając odpowiednie kolory w cienie, jasne partie świateł i średnie tony zdjęcia,
  • dostosowując jego temperaturę, chociaż tutaj czyhają na nas pułapki,
  • zmieniając wybraną barwę,
  • rozjaśniając kolory, lub przyciemniając je,
  • oraz oczywiście dodając lub odejmując nasycenia. Jak i na zdjęciu tak i na konkretnych kolorach.

Czyli wniosek sam się nasuwa, że pracując na kolorach, możemy wpłynąć na to jak odbierze je nasz odbiorca.

Czy warto rozwijać tą zdolność i szlifować wiedzę jak działają kolory w fotografii?

Jak najbardziej TAK! Jeśli chcesz, aby odbiorcy zachwycali się Twoimi pracami?  A skoro tu jesteś, to zapewne tak właśnie jest!
To rozwiązanie jest dla Ciebie. Sprawdź, w czym może pomóc Ci ten e–book. 

okładka ebooka Kolory

 

analiza i wnioski
Prev Analiza i wnioski - podsumowanie roku 2020

4 komentarze

  1. Trafiłam tutaj od Pani Justyny Knapik. Pięknie pisze Pani o kolorach. Na zdjęciach to właśnie w dużej mierze oprócz głębi i kadru, one najbardziej decydują o charakterze. W mojej pracy to przede wszystkim bardzo żywe i intensywne kolory są najbardziej oczekiwane. Od czasu do czasu jednak korzystam z monochromatycznych i odbarwionych fotografii, w zależności od założonego przekazu.

    • Bardzo dziękuję za komentarz 🙂 Zgadzam się w Tobą, tak jak piszesz kolory to jedna z rzeczy, która nadaje charakteru. Oczywiście nie jedyna 🙂

  2. Świetny wpis💪 A Twojego ebboka, ba Twoje ebboki mam i tylko dzięki nim wiem tak wiele. Robisz świetną robotę Ewa🥰 Wiedza którą dzielisz się na Instagramie jest The Best! Dalszych sukcesów życzę z całego ❤
    Czekam na kurs😉 Bo ja już wiem, że to będzie ogień 💃

Leave a comment