Mocne punkty w fotografii – jak z nimi pracować?

mocne punkty

Mocne punkty w fotografii – co to jest i gdzie je znaleźć

Aby móc ocenić gdzie leżą mocne punkty na zdjęciu musisz najpierw włączyć siatkę w aparacie lub telefonie. Siatka to 4 linie. 2 poziome i 2 pionowe które przecinają się w 4 punktach. To właśnie o tych punktach mowa w temacie.
Kadrowanie z zastosowaniem mocnych punktów nazywa się regułą trójpodziału. Gdy kiedyś spotkasz się z tą nazwą będziesz wiedziała że chodzi dokładnie o korzystanie z mocnych punktów.
W telefonie możesz je znaleźć w ustawieniach aparatu pod nazwa grid lines czyli linie siatki. W aparacie przeważnie są włączone jeśli jednak nie.
Nikon – Przycisk menu/ menu ustawień osobistych/ fotografowanie/ wyświetl siatki linii w wizjerze wybierz włącz
Canon – Menu/ustawienia/ustawienia fotografowania/linia siatki/włączamy
Jeśli w Twoim sprzęcie jest inaczej, polecam zajrzeć do instrukcji, ponieważ w różnych aparatach w rożnych miejscach są usytuowane te ustawienia i nie da się określić jednym konkretnym przykładem gdzie dokładnie. Wierze w Ciebie, że poradzisz sobie z tym zadaniem.
Nie w każdym aparacie i nie każdym telefonie da się je włączyć, miej to na uwadze. Jeśli nie masz takiej możliwości zapamiętaj rysunek powyżej i działaj. Przy większość programów do obróbki podczas kadrowania są widoczne linie, gdzie będziesz mogła wykadrować zdjęcie aby dopasować je do swoich potrzeb.

Wiemy już czym są mocne punkty w fotografii, ale co one tak naprawdę nam dają

Gdy oglądamy już gotowe zdjęcie, nasze oko zatrzymuje się w pierwszej kolejności właśnie na tych punktach lub jednym z nich. To dzięki nim możemy kierować okiem widza, co chcemy mu pokazać w pierwszej kolejności i jak poprowadzić wzrok.
Zwróciłaś może kiedyś uwagę, że oglądając zdjęcie nie zawsze na pierwszy rzut oka widzimy to co autor chciał nam pokazać?
Gdy główny element zdjęcia ustawimy poza  mocnym punktem a inny mniej ważny w punkcie, może to zmylić widza. Nie chodzi tutaj aby główny przedmiot był we wszystkich punktach i wypełniał cały kadr. Chodzi o to aby świadomie  poprowadzić wzrok widza. Dam Ci kilka przykładów.
portret pary mocne punkty
mocne punkty w fotografii mocne punkty w fotografii
W tych 4 przypadkach skorzystałam z lewego górnego punktu. Lubię go, ale nie jest koniecznością używania tylko tego.
Mamy 4 punkty i to Ty decydujesz jak z nich skorzystasz.

Zastosowanie mocnych punktów – jak z nimi pracować

Dobra mamy to. Wiemy już sporo w temacie ale jak je stosować?
W fotografii portretowej dobrze gdy w mocnym punkcie będziemy mieli oczy/ oko. Jeśli mamy zdjęcie gdzie osoba jest oddalona od obiektywu, w punkcie możesz umieścić głowę.
Chociaż czasem ciężko tak wykadrować zdjęcie, wiec postaraj się mieć główny element chociaż blisko tego punktu. Aby to na tym widz zaczepił wzrok w pierwszej kolejności.
W fotografii flatlay także staramy się aby główny produkt był wyróżniony, w ten sposób wykorzystujemy mocny punkt. Dzięki temu nasze zdjęcie będzie mieć wyraźniejszy, silniejszy przekaz. Podczas fotografowania przedmiotów wszystko zależy od tego co i jak chcemy pokazać. Czy na zdjęciu mamy kilka przedmiotów czy jeden. Jeśli jeden wybór będzie łatwiejszy, jeśli kilka musimy się zastanowić jak ustawić kadr aby był ciekawy, pokazywał to co chcemy i wyróżniał się na nim nasz główny element.

mocne punkty mocne punkty
fotografia na prostych zasadach mocne punkty

Kompozycja centralna

Czyli przedmiot jak i osoba umieszczona w samym środku kadru jest ok, jednak nie masz wrażenia że w internecie większość zdjęć ma właśnie zastosowany centralny kadr? Domyślam się, że nie zwracałaś na to uwagi. Ja kiedyś też nie. Lubie centralne kadry, ale lubię też zaciekawić widza czymś innym. Skoro po to są mocne punkty to czemu mamy z nich nie korzystać. Poniżej przykład kadru centralnego, czyli nasza fotografowana osoba po samym środku naszego zdjęcia.

portret

Mocne punkty w fotografii z lotu ptaka

Jeśli jesteś na etapie układania swojej kompozycji do zdjęcia i nie wiesz dokładnie gdzie będzie znajdował się mocny punkt, spójrz przez wizjer/przez aparat telefonu i zmodyfikuj tak, aby kompozycja pasowała do Twojego zamysłu i główny przedmiot był w odpowiednim miejscu. Czasami wystarczy jedynie zbliżyć telefon do kadru lub oddalić. Poniżej znajdziesz przykłady.
kadrowanie kadrowanie
kadrowanie kadrowanie
Pierwsze zdjęcie – spójrz na punkty przecięcia linii. Patrząc na zdjęcie naszym głównym motywem byłaby kawa. Jednak chciałam przedstawić na zdjęciu tytuł opowiadania.
Drugie zdjęcie ma nieco inny kadr. Tytuł mam w mocnym punkcie a kawa jest tylko dodatkiem.
Zdjęcie numer trzy – Każdy element na zdjęciu jest w mocnym punkcie. Nie do końca wiemy o co chodzi, na ostatnim zdjęciu zrobiłam zbliżenie, aby to kalendarz był głównym elementem. Dzięki temu kawa i długopis zostały tylko dodatkami.
Praca z mocnymi punktami nie jest taka straszna jak by się wydawało. Wystarczy zapamiętać gdzie one się znajdują i pamiętać o nich podczas robienia zdjęć.

Troszkę się napracowałam nad tym wpisem, będzie mi niezmiernie miło jeśli dasz mi znać czy wpis był pomocny.

Next Czym jest kompozycja i jak z nią pracować?
kompozycja

2 komentarze

Leave a comment