Czym jest kompozycja i jak z nią pracować?

 

Czym jest kompozycja i jak z nią pracować?

W fotografii to druga rzecz zaraz za zasadą trójpodziału, która była dla mnie ciężka do ogarnięcia.  I domyślam się że może nie być łatwo też dla Ciebie, ale warto dowiedzieć się czym jest i jak może pomóc nam dopracować zdjęcia. Nawet jeśli zastosujesz się w 50% do tego wpisu będziesz widzieć rezultaty swojej pracy. Więc do dzieła!

Kompozycja jest to układ przedmiotów, tak aby ze sobą współgrały. Chodzi o to żeby przedmioty na zdjęciu były ułożone tak, aby nie obciążały oka. Zachowane odpowiednie przerwy, unikanie chaosu i bałaganu. Pracujemy aby nasze zdjęcia pokazywały wyraźnie to co chcemy przekazać. Tak więc warto zadbać o kompozycję.

Przykłady kompozycji :

 1. Według reguły trójpodziału

  ( jak to się je zajrzyj tutaj )
  reguła trójpodziału reguła trójpodziału

 2. Zamknięta

  Żaden z przedmiotów nie wychodzi poza krawędź zdjęcia
  zamknięta  kompozycja zamknięta

 3. Otwarta

  Przedmioty wychodzą poza krawędź zdjęcia
  otwarta flatlay

 4. Symetryczna

  Dzieląc zdjęcie na pół w pionie lub poziomie przedmioty są swoim odbiciem lustrzanym. Tak samo tyczy się to każdej innej fotografii. Przykład podzielenia w pionie i zdjęcie krajobrazu to przykład kompozycji symetrycznej w poziomie.
  kompozycja symetryczna kompozycja

 5. Asymetryczna

  Tutaj chodzi o to aby po podziale zdjęcia w pionie lub w poziomie przedstawić te dwie strony w różniący je sposób. Np duże/małe, białe/czarne.
  kompozycja asymetryczna kompozycja asymetryczna

 6. Centralna.

  Główny przedmiot w centrum kadru na samym środku zdjęcia.
  kompozycja centralna centralna

 7. Zdjęcia w pionie i w poziomie 

  Ta kompozycję zapewne znasz. Dodam tylko że na instagramie lepiej przyjmują się zdjęcia pionowe lub kwadratowe. Pion dlatego, że zasłania większą część ekranu w porównaniu do poziomych. Facebook natomiast lepiej przyjmuje poziome zdjęcia. Nie jest to jednak wyznacznik że innych nie możemy tam dodać i koniec. To tylko mała podpowiedź. Zwróć też uwagę że niektóre przedmioty lepiej prezentują się na zdjęciach pionowych a inne na poziomych. To też ważny wyznacznik którym możesz się kierować.
  fotografia na prostych zasadach

Wskazówki

Kilka dodatkowych wskazówek aby Twoje zdjęcia lepiej się prezentowały.
– stosuj nieparzyste liczby elementów, lepiej się prezentuje taki kadr. Nie mówię tu aby liczyć kwiatki bzu.  Chodzi o główne elementy, istotne dla naszego zdjęcia,
– nie bój się dodatków, ale też nie przesadzaj,
– kombinuj z różnymi kompozycjami,
– fotografuj z różnych perspektyw,
– pamiętaj o odpowiednim świetle. Jak widzisz nie jest wiele kompozycji które możesz zastosować.
Więc warto wiedzieć czym jest kompozycja i jak z nią pracować. Daj znać jeśli wpis Ci podobał. Możesz go udostępnić jeśli uważasz, że może komuś pomóc. 
Z pozdrowieniami 
Ewcia 

mocne punkty
Prev Mocne punkty w fotografii - jak z nimi pracować?
Next Automatyzacja działań fotografa w social mediach

Leave a comment