Czym jest kompozycja i jak z nią pracować?

  kompozycja

  W fotografii to druga rzecz zaraz za zasadą trójpodziału, która była dla mnie ciężka do ogarnięcia.  I domyślam się że może nie być łatwo też dla Ciebie, ale warto dowiedzieć się czym jest i jak może pomóc nam dopracować zdjęcia. Nawet jeśli zastosujesz się w 50% do tego wpisu będziesz widzieć rezultaty swojej pracy. Więc do dzieła! 

  Czym jest kompozycja i jak z nią pracować?

  Jest to układ przedmiotów aby ze sobą współgrały. Chodzi o to żeby przedmioty na zdjęciu były ułożone tak, aby nie obciążały oka. Zachowane odpowiednie przerwy, unikanie chaosu i bałaganu. Pracujemy aby nasze zdjęcia pokazywały wyraźnie to co chcemy przekazać. Tak więc warto zadbać o kompozycję.

  Przykłady kompozycji :

  1. Według reguły trójpodziału ( jak to się je zajrzyj tutaj )
   reguła trójpodziału reguła trójpodziału
  2. Zamknięta Żaden z przedmiotów nie wychodzi poza krawędź zdjęcia
   zamknięta  kompozycja zamknięta
  3. Otwarta Przedmioty wychodzą poza krawędź zdjęcia
   otwarta flatlay
  4. Symetryczna Dzieląc zdjęcie na pół w pionie lub poziomie przedmioty są swoim odbiciem lustrzanym. Tak samo tyczy się to każdej innej fotografii. Przykład podzielenia w pionie i zdjęcie krajobrazu to przykład kompozycji symetrycznej w poziomie.
   kompozycja symetryczna kompozycja
  5. Asymetryczna Tutaj chodzi o to aby po podziale zdjęcia w pionie lub w poziomie przedstawić te dwie strony w różniący je sposób. Np duże/małe, białe/czarne.
   kompozycja asymetryczna kompozycja asymetryczna
  6. Centralna. Główny przedmiot w centrum kadru na samym środku zdjęcia.
   kompozycja centralna centralna
  7. Zdjęcia w pionie i w poziomie  Ta kompozycję zapewne znasz. Dodam tylko że na instagramie lepiej przyjmują się zdjęcia pionowe lub kwadratowe. Pion dlatego, że zasłania większą część ekranu w porównaniu do poziomych. Facebook natomiast lepiej przyjmuje poziome zdjęcia. Nie jest to jednak wyznacznik że innych nie możemy tam dodać i koniec. To tylko mała podpowiedź. Zwróć też uwagę że niektóre przedmioty lepiej prezentują się na zdjęciach pionowych a inne na poziomych. To też ważny wyznacznik którym możesz się kierować.
   fotografia na prostych zasadach

  Wskazówki

  Kilka dodatkowych wskazówek aby Twoje zdjęcia lepiej się prezentowały.
  – stosuj nieparzyste liczby elementów, lepiej się prezentuje taki kadr. Nie mówię tu aby liczyć kwiatki bzu.  Chodzi o główne elementy, istotne dla naszego zdjęcia,
  – nie bój się dodatków, ale też nie przesadzaj,
  – kombinuj z różnymi kompozycjami,
  – fotografuj z różnych perspektyw,
  – pamiętaj o odpowiednim świetle.Jak widzisz nie jest wiele kompozycji które możesz zastosować.
  Więc warto wiedzieć czym jest kompozycja i jak z nią pracować.Daj znać jeśli wpis Ci podobał. Możesz go udostępnić jeśli uważasz, że może komuś pomóc. 
  Z pozdrowieniami 
  Ewcia 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *